Продовжую рубрику яка присвячена корисним OSINT-інструментам для пошуку і збору первинної інформації з відкритих джерел, яка може згодитись у виконанні експертиз інструментальних НЛО-спостережень і всього, що пов’язане з цією тематикою. Ця рубрика є повністю україномовною, а також буде надана перевага безкоштовним інструментам.
1.Виявлення підробки фото за шумовим аналізом – інструмент Fotoforensics, метод ELA «error-level-analysis»
Cервіс для криміналістичного аналізу фотографій, який дозволяє встановити, чи були внесені зміні до фотографії і які саме. Інші інструменти за методом ELA ми також розглядали в першій частині.
Найбільш прийнятним і зрозумілим методом, який також дає багато відправних точок для неспеціалістів, є виявлення простих композицій зображень, які можна знайти за допомогою функції зворотного пошуку зображень за допомогою основних постачальників пошукових систем. Побачити, де саме і яким чином була проведена маніпуляція, загальновизнано як найбільш переконливий доказ. Візуальний метод, який знайшов свій шлях у криміналістиці цифрових зображень, називається аналізом рівня помилок. Однак існує ризик неправильного застосування. Використання методології ELA завжди має розглядатися дуже ретельно. Аналіз рівня помилок базується на характеристиках форматів зображень, які базуються на стисненні зображень із втратами. Цей метод може виділити ділянки зображення з різним ступенем стиснення. За допомогою цього методу особливо добре можна застосувати формат JPEG (один із найпопулярніших форматів зображень в Інтернеті). Процедура напрочуд проста.
Для кращого розуміння необхідно знати, як створюються зображення у форматі JPEG. JPEG використовує стиснення зображень із втратами. Кожне повторне кодування (нове збереження), виконане на зображенні, призводить до подальшої втрати якості. Алгоритм JPEG заснований на сітці 8×8 пікселів. Таким чином, кожна квадратна сітка 8×8 обробляється та стискається окремо. Якщо зображення не змінено, усі ці квадрати 8×8 демонструватимуть однаковий потенціал рівня помилки. Якщо зображення у форматі jpeg буде збережено знову, то кожен квадрат слід постійно зменшувати приблизно до одного рівня. У процесі ELA вихідне зображення, яке перевіряється, буде повторно збережено з певним рівнем якості JPEG (наприклад, 75%). Щойно збережене зображення використовується для порівняння з вихідним зображенням. Людське око навряд чи помітить зміни. Таким чином, представлення ELA візуалізує, зокрема, лише різницю між двома зображеннями. Таким чином, отримане зображення ELA показує різні ступені потенціалів стиснення.
За методом виявлення підроблених зображень JPG стоїть ідея, що якщо зображення було відредаговано, то кожен квадрат 8×8, на який вплинула зміна, містить вищий потенціал рівня помилок, ніж решта зображення. Навіть без маніпуляцій із зображенням у режимі перегляду ELA відображатимуться різні області вихідних зображень, які виходять на перший план. Ці природні характеристики повинні бути відомі, якщо ви хочете мати можливість довести маніпуляції за допомогою цього підходу. (Однак аналіз рівня помилок також має свої обмеження). Повторне збереження зображення JPG видаляє високочастотні частини зображення та зменшує різницю між сильно контрастними краями, текстурами та поверхнями. Зображення JPG, яке зберігається в найнижчому рівні якості, відповідно, відображається набагато темніше, ніж на вищих рівнях якості. Файл JPEG, який створює спеціальну таблицю Хаффмана на основі статистичного аналізу вмісту відповідного зображення, називається прогресивним JPEG. Однак зображення, створені цифровими камерами, не оптимізуються таким чином. Оригінальні знімки, зроблені цифровими камерами, завжди повинні мати значний ступінь змін після нового збереження, а отже, мати відносно яскраві області в результаті ELA.
Аналіз рівня помилок за певних умов може чітко вказати, чи і де були зроблені маніпуляції на зображенні. Ця визначеність дається, однак, лише в окремих випадках. У більшості професійних криміналістичних аналізів зображень метод ELA використовується лише як один із різноманітних можливих інструментів для отримання перших підказок, які потім можна вибірково використовувати за допомогою подальших методів. Крім тих випадків, коли ELA може дати однозначний результат, його не можна використовувати як доказ в інших випадках. У висновку серйозної судово-медичної експертизи не можна сперечатися з нібито доказами. Або можна надати чіткі докази втручання, або утримуватися від обов’язкової заяви через відсутність придатних для використання даних. Ті, хто все одно робить це, знецінюють методи і особливо себе як серйозного аналітика через схильну до помилок і недбалість практику.
2.Архів авіарейсів ADS-B Exchange
Цей інструмент надає змогу заглянути в минуле, вибравши дату і час, відстежити необхідний нам авіарейс. І зробити це цілком безкоштовно навідміну від всім відомого Flightradar24, і з більш зручним пошуковиком навідміну від ADS-B.NL або Flightware
3.Архів погоди від Ventusky
На відміну від Windy чи MeteoBlue – має архів погоди. Має наступні основні фільтри нанесені на мапу світу: відчуваєма температура, опади, радар погоди, супутникові дані, хмарність, швидкість вітру, пориви вітру, атмосферний тиск, грози, вологість, море, сніжний покрів, забруднення повітря. Кожен фільтр має додаткові опції.
4.Архів погоди від Метеопост
Регіональний інструмент Метеопост
Цей регіональний інструмент дійсно має доступний архів погоди, навідміну від популярних Sinoptik, Метеопрог, Погода.Мета, Meteofor, Погода&Радар та ін.
І більш зручний інтерфейс навідміну від УкрГМЦ чи локальних представництв, наприклад в Рівному.
5.Аналітика від Astrometry
Дозволяє завантажити фотографію зірок та позначити відповідні сузір’я. Також надає вже готові зоряні карти.
Приклад застосування тут – як знайти надсекретний літак по зірках на фото?
6.Архів предметів і особливостей Geohints
Це найбільший архів предметів та особливостей різних країн, які найчастіше можна зустріти на фотографіях. Логічне запитання, а навіщо це збирати? В кожній країні є свої особливості в архітектурі, дорожній розмітці та знаках, в напоях, в різновидності рослинного світу тощо. Це якраз і допомагає визначити регіон на фото. Починаючи від особливостей номерних знаків авто, або кольорами розміток на дорозі. Закінчуючи світлофорами або дорожні стовпцями чи електроопорами. Все це може стати ключовим орієнтиром для пошуку. Встановити країну по фото можливо навіть за формою поштових скриньок або особливістю адресних табличок на будинках
7.Ідентифікація рослин за допомогою Identify plantnet
Даний сервіс ідентифікує рослини на фотографії та показує, в яких частинах земної кулі вони поширені.
8.Ідентифікація птахів за допомогою Merlin allaboutbirds
Інструмент Merlin allaboutbirds
Ідентифікує птахів на фотографії
9.Поширення птахів за допомогою Ebird
За допомогою цього сервісу тут можна перевірити, у яких куточках земної кулі поширені ті чи інші птахи.
10.3D-карта світу F4map з імітацією погодних умов
Карта світу з 3-д спорудами. Наявний функціонал імітації погодних умов (дощ, сніг, сонце тощо), зміни часу (ніч, ранок, день тощо), ландшафту.
Чекайте продовження, так як цікавих інструментів ще досить багато…
Станьте нашим подписчиком и получайте новости уфологии на почту!